-
Strażnik Kosztów
Strażnik Kosztów jest modułem służącym do wsparcia kadry menedżerskiej w dynamicznym zarządzaniu kosztami za zużycie energii.
Na podstawie dokonanych pomiarów zużycia Strażnik przelicza je na wartości kosztowe w oparciu o obowiązującą w przedsiębiorstwie taryfę i stawki za energię elektryczną. Dane te mogą pochodzić nie tylko z głównych przyłączy, ale również z poszczególnych wydzielonych jednostek. Wówczas istnieje możliwość ciągłego kontrolowania poniesionych kosztów cząstkowych przedsiębiorstwa (np. partii wyrobów) przy wcześniejszym ustaleniu progu wydatków na media (np. energię elektryczną). Poprzez zastosowanie Strażnika Kosztów można stale monitorować wskaźniki ekonomiczne w odniesieniu np. do ilości wyprodukowanego wyrobu, nakładów pieniężnych poniesionych na inwestycje, utrzymanie obiektu, działu lub oddziału firmy.
Najważniejszym atutem tego modułu jest możliwość otrzymywania poprzez sms lub e-mail raportów i/lub alarmów odniesionych do planu wykonania założonego budżetu kosztów.
Zalety rozwiązania:
- Stała kontrola poniesionych kosztów zużycia za okres bieżący lub predefiniowany
- Ustalenie progu wydatków na zużycie energii w poszczególnych jednostkach
- Bieżąca informacja o wykonaniu budżetu przeznaczonego na energię elektryczną
- Nadzór nad kosztami poniesionymi w stosunku do kosztów planowanych
- Ochrona przed karami z tytułu przekroczenia mocy i ponadumownego tangensa fi
- Monitoring kosztów niewykorzystanej mocy zamówionej
- Obserwacja zamian cen energii w stosunku do zaplanowanych wydatków
W dzisiejszych czasach udział kosztów energii elektrycznej w ogólnych wydatkach na funkcjonowanie przedsiębiorstwa jest znaczący. W związku z tym każda firma nastawiona na oszczędności powinna badać rozkład tych wydatków, a uruchomienie Strażnika Kosztów umożliwi jej zdobywanie cennych informacji ekonomicznych. Wpływa to bezpośrednio na właściwe funkcjonowanie przedsiębiorstwa i racjonalne planowanie wydatków.
-
Strażnik Bilansu
Strażnik Bilansu to narzędzie do prowadzenia stałej kontroli bilansu zużycia nie tylko na przyłączu głównym, ale również na wydzielonych obwodach wewnętrznych takich, jak: urządzenia,, działy firmy, budynki, oddziały, najemcy. Zadaniem Strażnika jest stała kontrola nad wewnętrznym rozpływem energii elektrycznej, w tym stały monitoring nad jej podażą i popytem. Bilans energetyczny pozwala kontrolować przepływ energii dla danego procesu technologicznego i w jego ramach zestawić zapotrzebowanie energetyczne procesu i jego pożądany efekt.
Strażnik Bilansu umożliwia nadzór nad zapotrzebowaniem energetycznym danej jednostki (bądź całego przedsiębiorstwa), wynikającym z jego aktywności i koniunktury na rynku. Pozwala to szybko zweryfikować zapotrzebowanie na energię. Dodatkowo moniTorus doskonale nadaje się do wyznaczania poziomu strat energii w sieci i obserwacji ich trendu. Strażnik bilansu na bieżąco kalkuluje poziom strat energii, a w sytuacjach alarmowych powiadamia o nich osoby upoważnione.
Funkcja szczególnie przydatna w przypadku rozdziału wewnętrznego energii pomiędzy najemców.
Zalety rozwiązania:
- Bilansowanie zużycia energii dla wydzielonych jednostek i najemców
- Monitoring zapotrzebowania na energię dla procesów technologicznych
- Kontrola zapotrzebowania energetycznego w przedsiębiorstwie
- Wyznaczanie poziomu strat energii i rozpływu wewnętrznego
-
Strażnik Mocy
Na przestrzeni ostatnich lat nastąpił znaczy wzrost cen energii elektrycznej. Zużycie energii stanowi coraz większy udział w kosztach funkcjonowania przedsiębiorstw. Poważnym problemem dla przedsiębiorców stały się kary nakładane przez dostawców energii za przekroczenie mocy umownej. Oczywiście istnieje możliwość zwiększenia zapotrzebowania na moc przyłączeniową, ale pociąga to za sobą zwiększenie kosztów stałych za zużycie energii elektrycznej.
Strażnik mocy jest idealnym rozwiązaniem na optymalne zarządzanie poziomem zużywanej energii. W systemie moniTorus strażnik mocy realizowany jest jako moduł. Głównym elementem kontrolnym jest nowoczesny układ pomiarowy produkcji Apator S.A. Licznik ten współpracuje z systemem przekazując informacje mające wpływ na generowanie alarmów ostrzegawczych lub w pełni automatyczne zadziałanie systemu w celu zabezpieczenia przed przekroczeniem mocy zamówionej.
Zalety rozwiązania:
- Możliwość ustawienia kilku progów reakcji systemu
- Zdalne automatyczne sterowanie urządzeniami w trybie ręcznym lub automatycznym
- Wizualizacja pracy urządzeń
- Kontrola wielu parametrów sieci
- Przeciwdziałanie sytuacjom krytycznym np. przekroczenie mocy, zbyt niska moc, zanik zasilania
Zasada działania strażnika mocy
Działanie funkcji strażnika mocy w znacznym stopniu zależy od wymagań klienta. W najprostszym przypadku informuje użytkownika (np. poprzez komunikat na ekranie komputera) o przekroczeniu lub zbliżaniu się do przekroczenia 15‑minutowej mocy umownej, co pozwala na odpowiednią reakcję pracowników firmy. W wersji bardziej zaawansowanej system wyposażony jest w pełną automatyzację. Urządzenia mogą zostać automatycznie wyłączone, bądź załączone (po obniżeniu wartości średniej mocy poniżej zadanego progu) przez system zgodnie z opracowanym wcześniej z użytkownikiem algorytmem. Zazwyczaj do sterowania mocą pobieraną przedsiębiorstwa przeznaczane są obwody, których przerwa w pracy nie wpływa na proces produkcyjny w firmie np. klimatyzatory, urządzenia grzewcze.
Usytuowanie strażnika mocy w systemie pomiarowym
Strażnik mocy jest modułem w systemie moniTorus i nie wymaga instalacji dodatkowego oprogramowania. Jest to rozwiązanie, które nie generuje dodatkowych kosztów oraz zmniejsza ilość zastosowanych urządzeń.
-
Raporty Techniczne
Funkcja generowania raportów technicznych pozwala na tworzenie wykresów zestawień oraz porównań dotyczących istotnych parametrów wpływających zarówno na ponoszone koszty, jak i pozwalających na obserwację efektywności energetycznej przedsiębiorstwa i jego składowych. MoniTorus umożliwia zestawienie wybranych parametrów w różnych przedziałach czasu, za okres predefiniowany bądź za dowolny okres.
Porównanie zużycia może dotyczyć tego samego lub dowolnych obiektów. Istnieje możliwość tworzenia analiz procentowego udziału zużycia w poszczególnych strefach czasowych oraz zestawienie czasu przebywania w różnych progach mocy umownej, co stanowi doskonałe narzędzie do wybrania optymalnej mocy umownej jak i oceny organizacji pracy przedsiębiorstwa (zasadność pracy zmianowej, rozłożenie produkcji na godziny, "noce" itp.)Przyjazny interfejs użytkownika i łatwość tworzenia raportów uzyskano przez zastosowanie
mechanizmu „drag & drop" (z ang. przeciągnij i upuść). -
Raporty On-line
Użytkownik moniTorusa posiada możliwość tworzenia tzw. Raportów On-line, umożliwiających śledzenie na bieżąco zmian wybranych parametrów sieci. Funkcja pozwala wygenerować aktualny raport z dokładnością, co do minuty za ostatnie 24 godziny.
-
Raporty Kosztowe
Raporty Kosztowe generowane za pomocą moniTorusa umożliwiają zaawansowane zarządzanie kosztami poniesionymi na zużycie mediów. Pozwalają na dokładny bilans kosztów za bieżący lub dowolny okres, tych samych lub dowolnych obiektów, oddziałów, obwodów wewnętrznych czy urządzeń poprzez dokładne wskazanie kosztów całkowitych, poniesionych i planowanych.
Taki scentralizowany monitoring pozwala określić wydatki poniesione na wyprodukowanie danego wyrobu, utrzymanie obiektu lub oddziału.
-
Alarmy
Aktywacja alarmów, zarówno tych generowanych w trybie on-line, przez wysłanie SMS-a lub wiadomości e-mail, jest możliwa dla każdego z Inteligentnych Modułów Strażnika: Mocy, Bilansu i Kosztów.
W przypadku Strażnika Mocy mamy możliwość definiowania własnych progów zadziałania alarmu Przekroczenia Mocy. Każdy z progów określany jest procentowym udziałem mocy pobieranej względem mocy umownej.
Alarm Bilansowania uaktywnia się z chwilą przekroczenia różnicy bilansowej o określoną przez użytkownika wartość. Alarm Przekroczenia Kosztów informuje o przekroczeniu wcześniej ustalonego progu wydatków, zarówno na wybranym obwodzie, jak i w miejscu bilansowania.
-
Panel synoptyczny
Panel synoptyczny w systemie moniTorus pozwala zilustrować gospodarkę energetyczną przedsiębiorstwa w postaci graficznej.
Panel ten składa się ze:
- Wskaźników
- Mierników
- Wykresów
- Symboli graficznych
Przedstawiających bieżące i historyczne zapotrzebowanie na moc, zużycie energii, stan ważniejszych parametrów sieci wpływających wprost lub pośrednio na koszty związane ze zużyciem energii.